Dzisiaj jest sobota, 18 stycznia 2020 r., 18 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Powstanie Szkoła Muzyczna w Pionkach. Radni przegłosowali projekt uchwały
Dodał: DL, 18-07-2019 19:45, odsłon: 1934
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Za nami XI Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Pionki. Sesja, która rozpoczęła się o godzinie 16:00 przyniosła wiele kontrowersji. Podczas obrad radni podjęli między innymi decyzję w sprawie utworzenia i nadania statutu Szkole Muzycznej I stopnia w Pionkach, Transmisję z obrad można było śledzić na żywo w naszym serwisie. 

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Dzisiejsze głosowania nad projektami uchwał rozpoczął wniosek burmistrza miasta w sprawie utworzenia Szkoły Muzycznej I stopnia w Pionkach przy ulicy Leśnej 1 i nadania jej statutu. Wokół tego wniosku wśród radnych narodziła się burzliwa dyskusja. Podczas Sesji Rady Miasta, która odbyła się 27 lutego rada miasta podjęła decyzję o zamiarze utworzenia tejże szkoły. Wniosek ten został złożony i pozytywnie rozpatrzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie następnie 1 lipca zostało podpisane porozumienie między gminą, a ministerstwem. Jak podkreślała kierownik Wydziału Edukacji – Barbara Siek istnieje spore zainteresowanie wśród rodziców, którzy wyrażają chęć do umieszczenia swoich dzieci w szkole muzycznej w naszym mieście, która według planów ma zacząć funkcjonować od 1 września.

 

- Szacując koszta przy 70 uczniach i przyjmując kwotę wynagrodzenia zasadniczego najwyższego stopnia awansu zawodowego,  łączna kwota wynosiłaby 353 tys. 361 zł. To byłby najwyższy koszt jaki mógłby zaistnieć w sytuacji utworzenia tej szkoły za okres od 1 września do 31 grudnia – poinformowała Barbara Siek, kierownik Wydziału Edukacji.

 

Część radnych wyraziła otwarcie aprobatę dla uchwały dotyczącej utworzenia szkoły muzycznej w Pionkach.

 


- Uważam, że podjęcie decyzji na tak jest naszym wspólnym obowiązkiem o charakterze cywilizacyjnym. Wiem, że tego typu instytucje dają znakomite efekty wychowawcze i znakomite efekty społeczne – mówił radny Zbigniew Belowski.

 

Dyskusja dotycząca tego projektu narodziła się w momencie, gdy radny Stanisław Pacan zabrał głos w sprawie finansowania tej uchwał, a dokładnie źródeł, z których ta inwestycja ma być sfinansowana. Przewodniczący Wojciech Maślanek wystosował zapytanie dotyczące tego, czy Rada Miasta Pionki  może podjąć uchwałę dotyczącą powstania Szkoły Muzycznej I Stopnia w Pionkach nie mając zabezpieczenia finansowania w budżecie miasta.

 

- Posiadamy jeszcze wolne środki finansowe na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami, zaś co do utrzymania obiektu, w którym szkoła by się znajdowała to w planie finansowym Szkoły Podstawowej nr 5 zostały zabezpieczone na cały rok koszty utrzymania tego obiektu. Do końca października będziemy też mogli wystąpić do Ministerstwa Edukacji z wnioskiem o zwiększenie subwencji oświatowej z racji zwiększonych obowiązków szkolnych – zapewniła Beata Pietrus, skarbnik Urzędu Miasta Pionki.

 

Komisja budżetowa pozytywnie zaopiniowała uchwałę dotyczącą utworzenia szkoły muzycznej, stosunkiem głosów 4 za, 1 wstrzymujący się.  

 

Radni dyskutowali na temat subwencji dla szkoły muzycznej i wypadku, w której Gmina Miasto Pionki, by jej jednak nie otrzymała już po utworzeniu placówki. Kierownik Barbara Siek zapewniała, że Gmina Miasto Pionki występując o rezerwę oświatową zawsze otrzymywała środki finansowe. Burzliwa dyskusja dotycząca finansów związanych z utworzeniem tejże placówki szkolnej doprowadziła do głosowania o przerwaniu obrad rady miasta i kontynuowaniu ich w dniu następnym o godzinie 16:00 w celu przygotowania do projektu uchwały nr 3 (zmiany w uchwale budżetowej na 2019r.) wskazania środków na finansowanie szkoły. Radni nie przegłosowali zarządzenia przerwy, a sama uchwała o utworzeniu szkoły znalazła pozytywne zakończenie. Finalnie radni jednomyślnie zagłosowali za powstaniem placówki stosunkiem głosów, za 11, wstrzymujących się było 2.

 

- Bardzo się cieszę z podjętej bardzo mądrej decyzji dla wszystkich mieszkańców naszego miasta, dla tych najmłodszych jak i dla ich rodziców. Taka szkoła na pewno przyniesie same dodatnie impulsy. Myślę, że będzie idealną promocją dla miasta i wskrzesi większy poziom kultury muzyki. My jako rodzice bardzo cieszymy się z tego, że taka placówka powstanie. Bardzo dziękujemy – decyzję rady miasta skomentowała rodzic Dagmara Borek.

 

Decyzja w sprawie projektu uchwały Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar przemocy w Rodzinie w Gminie Miasta Pionki została podjęta przez aklamację. Jak podkreślała radna Iwona Wydmuch każdy samorząd jest zobowiązany do podejmowania takiej uchwały, ponieważ pełni ona bardzo ważną rolę w każdym mieście. Zwieńczeniem XI Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Pionki było głosowanie w sprawie zmian w uchwale budżetowej na 2019 rok. Radni tutaj także byli jednomyślni głosując za tym projektem uchwały.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook