Dzisiaj jest piątek, 22 listopada 2019 r., 326 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Walki o niepodległość w latach 1914 – 1921 tematem przewodnim Akademii Niepodległości.
Dodał: MaG, 17-10-2019 08:01, odsłon: 940
fot.ZS
fot.ZS

16 października w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach już po raz czwarty odbyły się zajęcia w ramach Akademii Niepodległości IPN. Zajęcia Akademii Niepodległości rozpoczęły się wykładem i prezentacją trzy-częściowego filmu pt: „Radomianie dla Niepodległej 1914 – 1921”, którego głównym twórcą jest Przemysław Bednarczyk, znany historyk i reżyser filmów historycznych.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

- Bez poznania wkładu lokalnych bohaterów w walkę o niepodległość Polski trudno sobie wyobrazić pełne zrozumienie dziejów narodu polskiego. Przykład poświęcenia i ofiarności żołnierzy z regionu radomskiego walczących na frontach I wojny światowej, wojnie polsko – ukraińskiej i polsko – bolszewickiej stanowi ogromny wkład społeczeństwa Radomia i okolic w odzyskanie niepodległości. Odkrywanie lokalnych bohaterów, których groby znajdują się na obszarze wielu państw Europy Środkowo – Wschodniej jest moralnych obowiązkiem kolejnych pokoleń stwierdził w swoim wystąpieniu Przemysław Bednarczyk.

 

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Zielone reprezentowało 9 członków Szkolnego Klubu Debat Historycznych, którzy wraz ze swoim opiekunem Jackiem Malickim poszerzają swoją wiedzę historyczną i przygotowują się do kolejnych debat historycznych.

 

 

W ramach Akademii Niepodległości IPN odbył się Konkurs Wiedzy o walkach Polaków w latach 1914 – 1921 oraz o bohaterach wykładu. Do rywalizacji przystąpiło kilkunastu uczestników, wśród nich Paweł Farbiś i Szymon Jaworski z Zielonego. Jury Konkursu w składzie: dr habilitowany Jacek Wołoszyn, profesor KUL – u i pracownik o/ IPN w Lublinie, Bogusław Bek, pracownik IPN w Radomiu, Bartłomiej Gałkowski, nauczyciel historii PSP Nr 1 w Pionkach i Jacek Malicki, belfer historii z Zielonego wyłoniło następujących laureatów konkursu: I miejsce zdobył Mateusz Węgrzynowski z PSP Nr 2 w Pionkach, drugie miejsca zdobyły – Olga Łandar i Aleksandra Michalska z PSP Nr 1, zaś Paweł Frabiś z kl. II IT z ZS Pionki i Kacper Cybulski z PSP Nr 5 zajęli trzecie miejsce.

 

- Serdecznie dziękuje organizatorom Akademii Niepodległości za rzetelne i ciekawe przygotowanie kolejnego spotkania z historią. Zdobywanie wiedzy historycznej podczas „żywych lekcji” jest najlepszą formą zainteresowania młodego pokolenia dziejami naszego narodu - podsumował udział w spotkaniu Jacek Malicki.

 

 

 

 

 

Jacek Malicki – ZS Pionki   
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
My Center

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook