Dzisiaj jest środa, 12 grudnia 2018 r., 346 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Jest zgoda radnych. Za wodę i ścieki zapłacimy więcej. Była też batalia o MZUK i promocję
Dodał: MarBas, 18-10-2017 08:24, odsłon: 19611
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Około 4,5 godziny trwała jubileuszowa 50. Sesja Rady Miasta. W czasie posiedzenia radni podjęli kilkanaście uchwał, z których szczególnie trzy wywołały spore emocje. We wtorek zapadły decyzje o dużych podwyżkach taryf za ścieki i wodę oraz o przekształceniu MZUK-u w spółkę. Bardzo mocne słowa padły też w kierunku promocji miasta.

Na sesji obecnych było 14 radnych - zabrakło Krystiana Pająka, jak również burmistrza Romualda Zawodnika. Na sesji reprezentowała go wiceburmistrz Jolanta Sarnecka-Buczek, na prośbę której przegłosowano zmiany porządku obrad. Z porządku zdjęto pięć uchwał, dotyczących kolejno taryf co do wód opadowych, dzierżawy gruntu na Placu Konstytucji 3 Maja oraz przekształcenia szkół podstawowych nr 1, 2 i 5. Wprowadzano natomiast cztery kolejne: dwie porządkujące wrześniowe uchwały, gdzie wkradła się pomyłka, dodatkowe pieniądze na automatyczną bramę przy jednym z wjazdów na teren Pronitu oraz zmiany w Wieloletniej Uchwale Budżetowej.

 

Drożej za wodę i ścieki

 

Ogrom emocji wywołała pierwsza z uchwał, dotycząca podwyżek taryfy za wodę i ścieki, odpowiednio o 13% i 18%. Zgodnie z przyjętymi zapisami opłata za wodę w grupie I wzrosła do 3,77 zł / m3, w II - 3,96 zł / m3 i w III - 3,86 zł / m3, a w przypadku ścieków kolejno: 4,43 zł / m3, 7,33 zł / m3 i 4,51 zł / m3 (kwoty brutto). Do tego doszła opłata abonamentowa w wysokości 4,99 zł miesięcznie lub 10,65 zł kwartalnie. Taryfa ma obowiązywać od 1 stycznia do 30 listopada przyszłego roku.

 

Skąd takie podwyżki? PWKC potrzebuje pieniędzy na inwestycje, głównie na modernizację centralnej oczyszczalni ścieków w Pionkach, która pochłonie ponad 10 milionów złotych. Nowe taryfy mają też skłonić mieszkańców do oszczędniejszego korzystania z zasobów.

 

Temat wywołał sporą dyskusję. - Stoimy pod ścianą i to mocno do niej przyciśnięci. Koszt modernizacji oczyszczalni nie zmalał jak nam to sugerowano, ale wręcz przeciwnie - wzrósł. Kolejne problemy to odwodnienie miasta, trzeba też pamiętać o Centrum Aktywności Lokalnej i o tym, co się tam działo po intensywnych opadach - podkreślał Zbigniew Belowski. - My tworzymy budżet miasta. Żeby przedsiębiorstwo mogło realizować inwestycje, wszyscy musimy się na to złożyć - dodał w dalszej części dyskusji.

 

- W mediach publicznych mówi się o wprowadzeniu nowego prawa wodnego. Wygląda na to, że będą podwyżki centralne. To zła chwila na wprowadzanie kolejnych, nasi mieszkańcy zapłacą - argumentował Kazimierz Myśliwiec.

 

Radny Wojciech Maślanek dopytywał o powiązania kar związanych z wiosennymi awariami oczyszczalni a nowymi taryfami. Konkretna odpowiedź nie padła.

 

Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 7 osób, przeciw było 6, a 1 wstrzymała się od głosu.

 


Prezes PWKC Krzysztof Kowal podkreślał, że spółka prowadzi obecnie trzy duże zadania inwestycyjne w zakresie odwodnienia.

 

MZUK będzie spółką

 

Kolejnym punktem zapalnym była uchwała dotycząca likwidacji, a w praktyce dalszego przekształcenia MZUK-u w spółkę prawa handlowego. Zabieg ten ma w założeniach pomóc w postawieniu na nogi zakładu, który boryka się z licznymi problemami finansowymi. Przekształcenie ma m.in. zwiększyć zakres podejmowanych przez nich działań, np. możliwość realizacji zadań zlecanych poprzez podmioty spoza samorządu gminnego.

 

Przeciwny przekształceniu był m.in. Wojciech Maślanek. - Najpierw trzeba uregulować sprawy bieżące, w tym zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych - zaznaczył. - Gospodarka mieszkaniowa przeszła już przecież na miasto, trwają rozmowy ze wspólnotami - kontrowała wiceburmistrz.

 

Radny Stanisław Pacan miał obawy wobec kwestii zarządu, rady nadzorczej oraz rozważał możliwość łączenia spółki z PWKC. Usłyszał, że w tym przypadku zarząd może być jednoosobowy.

 

- W tej sytuacji, bez zmian, MZUK sam w końcu umrze - mówił Tomasz Łyżwa.

 

- Odrobinę odwagi, stwórzmy tym ludziom szansę, żeby pokazali, że chcą zadbać o swój zakład. Jednocześnie patrzmy nowemu zarządowi na ręce - powiedział przewodniczący Belowski.

 

Za przekształceniem głosowało 12 radnych, przeciw było 2.

 


Na sesji nieobecny był burmistrz Romuald Zawodnik, zastępowała go wiceburmistrz Jolanta Sarnecka-Buczek.

 

Lalki i faszyści

 

Wiele emocji wywołała uchwała dotycząca przesunięć dodatkowych środków na promocję. W uzasadnieniu do uchwały znalazł się zapis, że zrealizowano dwa duże wydarzenia, które nie były w planie: konferencję z okazji 80-lecia COP oraz festyn "Postaw na rodzinę", tymczasem do końca roku potrzebne są jeszcze środki na organizację obchodów Święta Niepodległości, 10-lecia obwołania Św. Barbary patronką miasta czy wigilii miejskiej, podczas której ma wystąpić góralski zespół Trebunie-Tutki. Ponadto KS Proch potrzebuje 46 tys. zł na zapłatę VAT w związku z realizacją dużego przedsięwzięcia przy współudziale środków LGD.

 

- Wydano pieniądze na niezaplanowane zadania, a nagle chce się robić kolejne imprezy (...) Mam dość tego, że każdego 1 września walczymy z Niemcami, a 11 listopada z Bolszewikami - mówił Zbigniew Belowski. Mocno podkreślał wątpliwą w jego ocenie wartość prowadzonej promocji miasta. Miał również uwagi, co do licznych wizerunków Świętej Barbary w urzędzie. - Lalki św. Barbary są gdzie tylko się da. Przy wejściu, w sali konferencyjnej, w gabinecie burmistrza, który urządził tu sanktuarium. Przypominam, że mamy w Polsce rozdział Kościoła od państwa - mówił.

 

- Pana słowa o lalkach są niestosowne. To patronka miasta na mocy uchwały - burzył się Tomasz Łyżwa.

 

- Nie interesują mnie kwestie religijne, a estetyczne. Nagromadzenie jednego rodzaju gadżetu jest falsyfikatem estetycznym - odpowiadał przewodniczący.

 

Radny Krzysztof Bińkowski zwrócił natomiast uwagę na kwestię, że rada po raz kolejny postawiona jest przed faktem dokonanym. - Traktuje się nas na zasadzie "i tak zagłosują". Powaga rady jest zachwiana - mówił.

 

Mocne słowa wypowiedział także Wojciech Maślanek. - Od trzech lat nie ma żadnej promocji miasta. W wypadku dyrektora Tomasza Wyroślaka promocja jest wtedy, kiedy przywdziewa podczas rekonstrukcji historycznej faszystowski mundur - mówił.

 

Sam dyrektor nie był obecny podczas głosowania w sali konferencyjnej.

 

Dyskusję o promocji i jej kierunkach zakończono głosowaniem. Uchwałę przyjęto przy 9 głosach "za", 4 przeciwnych i 1 wstrzymującym.

 

Wkrótce opublikujemy materiał wideo z sesji.

 

/Mariusz Basaj/ 
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Teraz podwyżka usprawiedliwiona jest modernizacją oczyszczalni, a założę się, że po wykonaniu modernizacji będzie kolejna podwyżka powiedzmy "na rozruch nowej oczyszczalni", "wyszkolenie załogi", "nieplanowane zakupy niezbędne do działania nowej oczyszczalni" itd. :) Nalezało ich zobowiązać, że po wykonaniu modernizacji cena spadnie przynajmniej do poziomu sprzed modernizacji - radni to klepią wszystko i przyjmują każdą bajkę, a pewnie kasa dla nadzorców modernizacji i nagrody za te zasługi musi być :)
18-10-2017, 09:41:04
+ 55
- 47
odpowiedz
VIP
Za rok wybory
Czy wyborcy będą pamiętać ?
Czy pamięć rybek akwariowych kochanych wyborców ponownie wyniesie na stołki te miłe twarze ?
Trzy pytania - odpowiedzi już wkrótce
19-10-2017, 09:48:21
+ 55
- 19
odpowiedz
Ale to oczywiste, że muszą być podwyżki za wodę i ścieki, skoro tyle milionów ma kosztować modernizacja OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW, a to nie małe pieniądze.
To zawsze jest kosztem czegoś, bo im droższe inwestycje w mieście, tym wyższe podatki i opłaty za wodę i ścieki. Skądś te miliony muszą wziąć na modernizację, bo im z nieba nic nie spadnie.
Tutaj nikogo nie interesuje, że wielu mieszkańców Pionek ma mało pieniędzy i żyją skromnie, a muszą płacić nie tylko za wodę i ścieki.
Dodane obrazki:
21-10-2017, 19:03:56
+ 7
- 50
odpowiedz
POŻAL SIĘ BOŻE PRZEWODNICZĄCY p.belowski ma dosyć walki z niemcami 1 września!?!?PRZYPOMINAM panu ,że niemieckie ścierwa wymordowały 6 milionów POLAKÓW!!!!!
24-10-2017, 16:09:54
+ 34
- 46
odpowiedz
PRAGNĘ NADMIENIĆ ŻE PANA KOLEŻKA Z PARTYI PO NIEJAKI TUSK PRZEZ NIEKTÓRYCH NAZYWANY VOLKSDEUTSCHEM ZLIKWIDOWAŁ STOCZNIE W SZCZECINIE NA ROZKAZ ANIELI MERKELOWEJ PO TO ŻEBY STOCZNIE W ROSTOCKU I WISMAŻE NIE ZBANKRUTOWAŁY!!NIE PROTESTOWAŁ GDY BUDOWANO NORDSTREM !!!!RURE POŁOŻONO NA GŁĘBOKOŚCI !16m PO TO ŻEBY KONTENEROWCE NIE MOGŁY WPŁYWAĆ DO PORTÓW W ŚWINOUJŚCIU I SZCZECINIE!!!TAKIE PRZYKŁADY MOŻNA MNOŻYĆ SETKAMI
24-10-2017, 16:16:05
+ 34
- 46
odpowiedz
VIP
Bida na forum.
Jakieś rury, kontenerowce, Świnoujście... co to ma być ?
Chyba trzeba się pogodzić... forum ożyje na kilka miesięcy przed wyborami, a na kilka tygodni przed - będzie gorączka...
Natomiast tej jesieni tylko żałosne pierdoły...
Eeeeee nie warto tutaj zaglądać
24-10-2017, 18:45:26
+ 33
- 23
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook