Dzisiaj jest środa, 19 września 2018 r., 262 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY

Dożynki Parafialne i Powiatowy Przegląd twórczości zespołów wokalno-muzycznych w Jedlni
Dodał: MaG, 30-08-2017 10:29, odsłon: 15701
fot.Grażyna Rojek
fot.Grażyna Rojek

W niedzielę, 27 sierpnia, w parafii św. Mikołaja w Jedlni odbyły się dożynki parafialne, święto chleba i tych, którzy go współtworzą - Boga  i rolników. W tym roku wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Jaroszek, mieszkańcy innych miejscowości przynieśli dary w naturze.

Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Dziękczynna msza Święta, którą celebrowali ojciec. Włodzimierz Jamrocha OMI oraz proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Janusz Smerda. W homilii oj. Włodzimierz podkreślił znaczenie pracy rolnika, wspomniał o trudach i kaprysach pogody, słowa podziękowania skierował do wszystkich tych, którzy podtrzymują lokalną tradycję święcenia wieńców. Po zakończeniu mszy świętej ruszyła procesja dożynkowa na „Ogrody Plebańskie", w której uczestniczyli mieszkańcy i zaproszeni goście z Ukrainy, władze gminne i samorządowe.

 


Na scenie zaprezentowała się grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy goszcząca w naszej parafii od tygodnia. Goście podziękowali wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby ich pobyt w Polsce był miłym i dobrym wspomnieniem.  Po chwilach wzruszenia na scenę weszła Kapituła odznaczenia działająca w imieniu Stowarzyszenia „Jedlnia" i par. św. Mikołaja uhonorowała  medalem  „Angelus Regalis" /królewski anioł /  za wytrwałą, ofiarną służbę dla społeczności jedleńskiej  prezesa Jana Gębczyka i działaczy Gminnego Klubu Sportowego Królewscy Jedlnia.

 

Jan Gębczyk uhonorowany  medalem  „Angelus Regalis"


Następnym punktem dożynek był Powiatowy Przegląd Twórczości Zespołów Wokalno-Muzycznych " Muzyka Przeciw Niepamięci" w Jedlni.  Organizatorami przeglądu byli Starostwo Powiatowe w Radomiu, Stowarzyszenie Orkiestry Dętej „Boni Angeli" i Parafia św. Mikołaja w Jedlni.

W Przeglądzie udział wzięło 7 zespołów z powiatu radomskiego. Zespoły prezentowały swoje umiejętności  w repertuarze o tematyce patriotycznej, ludowej czy biesiadnej. Celem było odkrywanie dóbr kultury Ziemi Radomskiej ukrytej w muzyce, rozwijanie zdolności artystycznych oraz integracja mieszkańców Powiatu Radomskiego. Jury: Alot Marcin, Łukasz Kęska, Tomasz Wróbel oceniali wykonawców wg kryteriów: umiejętności wokalne, instrumentalne, dobór repertuaru, interpretacja, prezencja sceniczna.

Przyznano następujące nagrody:

I miejsce Boni Angeli
II miejsce Półborzanki
III miejsce Królewskie Żródła

Nagrody specjalne i wyróżnienia otrzymali Kapela z Leśnej -Warsztaty Terapii Zajęciowej z Pionek, Agat -grupa kabaretowa działająca przy CAL Pionki, Kontrast z Pionek, Raz na Ludowo z Lesiowa.

W trakcie dożynek można było dokonać pomiaru cukru we krwi dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Diabetyków z Pionek pod przewodnictwem Pani Uli Wejrzanowskiej. Z tej możliwości skorzystało 120 osób.

 


Jak co rok było stoisko wystawowe  Mazowieckiego Ośrodka  Doradztwa Rolniczego w Warszawie Powiatowy Oddział w Radomiu na którym Pan Waldek Witek  prezentował owoce pracy rolników i opowiadał na scenie o nowych technologiach upraw oraz zachęcał rolników do udziału w programach przygotowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi .

Można było również skosztować pieczonego chleba, swojskiego smalcu, kiszonych ogórków, pierogów, sera, wiejskiej kiełbasy, miodu, owoców i warzyw. Na deser były pyszne ciasta przyniesione przez mieszkańców każdej wsi. Organizatorzy dziękują wszystkim Tym, którzy przyczynili się do tego aby ten szczególny dzień był wyjątkowy. Szczególne podziękowania składamy rodzicom dzieci grających w Orkiestrze i mieszkańcom naszej parafii.

 

Zapraszamy do ogladania obszernej galerii zdjęć TUTAJSkontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook