Dzisiaj jest sobota, 16 października 2021 r., 289 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[ZDJĘCIA] Historyczny marsz zakończył się w Augustowie
Dodał: DL, 21-09-2021 16:01, odsłon: 1080
Zdjęcia: archiwum KSRH, Przemysław Nowak/PSP nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, PSP im. S. Czarnieckiego w Woli Chodkowskiej, PSP im. 76 pp w Augustowie, Sebastian Kujawa, Piotr Krakowiak.
Zdjęcia: archiwum KSRH, Przemysław Nowak/PSP nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, PSP im. S. Czarnieckiego w Woli Chodkowskiej, PSP im. 76 pp w Augustowie, Sebastian Kujawa, Piotr Krakowiak.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, w dniach 18-19 przeszedł kolejny, już tym razem XII Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim.

 

 

Marsz wyruszył w godzinach porannych spod Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Chodkowskiej obierając kierunek na północ powiatu kozienickiego, by dotrzeć pod Publiczną Szkołę Podstawową im. 76 Pułku Piechoty w Augustowie. - Tam podjęliśmy decyzję, by pierwszą część trasy przebyć, wspierając się zmechanizowanymi pojazdami historycznymi, które dotarły na marsz: półciężarówka Chevrolet 158 VD i samochód pancerny wz. 34. Pokonując w strugach deszczu niełatwe leśne ostępy Puszczy Stromieckiej – zamienione kilkudniowymi opadami w błotne odcinki – dotarliśmy do dwóch leśnych mogił w okolicach Matyldzina. To miejsca, gdzie znajdziemy pomniki upamiętniające walczących i poległych żołnierzy 76 Lidzkiego Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta z Grodna, którzy 12 września 1939 r. stoczyli w okolicy zacięta bitwę z Wehrmachtem. Tradycyjnie przy obu mogiłach wystawiliśmy warte i złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicz. Podobnie czyniliśmy przy wszystkich mogiłach i pomnikach na trasie całego marszu – opowiada prezes Kozienickiego Stowarzyszenia Konstrukcji Historycznych Krzysztof Zając.

 


 

Następnie uczestnicy marszu skierowali się do Cecylówki Głowaczowskiej, gdzie znajduje się okazały pomnik, upamiętniający polskie ofiary bestialskiego czynu wojsk niemieckich. 13 września 1939 r. Wehrmacht spędził do jednej ze stodół 54 okolicznych mieszkańców, po czym żołnierze niemieccy wrzucili do stodoły granaty, a później dodatkowo oblali ją benzyną i podpalili. Z tejże egzekucji cudem przetrwało 3 lub 4 osoby.

 

Po chwili zadumy członkowie KSRH pojechali do Studzianek Pancernych, gdzie dołączyła do nich przeszło 70-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami z następujących szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Woli Chodkowskiej, Publicznej Szkoły podstawowej im. 76 Pułku Piechoty w Augustowie oraz Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą. - Grupy szkole przywiozły ze sobą dużo entuzjazmu, energii oraz lepszą pogodę J Na szczęście przestało padać więc dalszą część mogliśmy pokonać na własnych nogach. Razem przemaszerowaliśmy końcowy odcinek sobotniej trasy, czyli ze Studzianek Pancernych do Woli Chodkowskiej. Po drodze odwiedziliśmy Mauzoleum w Studziankach Pancernych, leśny pomnik-mogiłę w okolicach Basinowa (las Ostrzeń) (miejsce walk 31 pSK 14 września 1939 r.), pomnik w Chodkowie upamiętniający potyczkę Oddziału Wydzielonego Wojska polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 1 października 1939 r. Wszędzie tam nasi członkowie opowiadali o historii związanej z poszczególnymi miejscami – dodaje Krzysztof Zając.

 


 

Na zakończenie pierwszego dnia marszu grupy szkolne wraz z opiekunami mogły zregenerować swoje siły racząc się ciepłym posiłkiem i gorącą herbatą. Tradycyjnie przed wyjazdem do domu, każdy z uczestników otrzymał od Kozienickiego SRH podarunek w postaci publikacji. Tym razem uczniowie i opiekunowie otrzymali niespodziankę w postaci komiksu historycznego „Krew Puszczy” – wydanego przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych kilka lat temu.

 

- Dzień drugi naszego przedsięwzięcia rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Ryczywole, upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego Armii „Prusy” broniących przeprawy mostowej na Wiśle na tzw. „przedmościu maciejowickim” oraz czołgistów 1 batalionu czołgów lekkich poległych pod Ryczywołem 11 września 1939 r. Po tym skierowaliśmy się marszem do lasów Puszczy Kozienickiej, gdzie w Łaszówce odnaleźliśmy leśną mogiłę w której pochowano dwóch żołnierzy z oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” poległych w potyczce pod Wolą Chodkowską. Następnie leśnymi ostępami dotarliśmy na teren leśnictwa cztery Kopce. Tam znajduje się mogiła i pomnik w miejscu, gdzie 16 września 1939 r. pochowano poległych żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Po tym, „Królewskim Szlakiem” skierowaliśmy się do miejsca ostatecznego boju bohaterskiego pułku – opowiada Krzysztof Zając.

 


 

Na tej trasie znaleźliśmy również miejsce w którym 31 pSK stoczył jeden z ostatnich bojów z okupantem, w lesie w okolicy tzw. „drogi mariańskiej”. W tym miejscu 82 lata temu Niemcy atakowali z kierunku Ursynów-Marianów, ataki piechoty, artylerii wspierało lotnictwo. Przez cały 17 września 1939 r. pułk bronił się, kontratakując, wypierał wdzierających się Niemców.

 

- W niedzielę 19 września, około godz. 15.00 dotarliśmy w miejsce, gdzie poszczególne oddziały 31. pSK dotarły 18 września 1939 r., czyli do szosy Kozienice-Radom przy miejscowości Augustów. Tamtego historycznego dnia okazało, się, że droga jest zablokowana przez kolumny pancerne, 13. zmotoryzowanej dywizji piechoty. Pułk był okrążony i pod ciągłym ostrzałem. Dowódca ppłk Wnuk nakazał przebijać się małymi grupami przez szosę. Ostatecznie jednak udało się to nielicznym. Do niewoli dostało się przeszło 350 żołnierzy, z których część została puszczona wolno. Kilku grupom żołnierzy w tym: czołowym oddziałom kpt. Sitnego, kpt. Czyża, 60 żołnierzom z 8 oficerami i dowódcą pułku, ppłk. W. Wnukiem, udało się przedrzeć i zebrać w okolicach obecnego rezerwatu „Źródło Królewskie”. Dodatkowo grupa kpt. A. Ogrodnika z 4 żołnierzami przeprawiła się przez szosę i uległa rozproszeniu – relacjonuje prezes Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Krzysztof Zając.

 


 

W miejscu, gdzie 31 pułk Strzelców Kaniowskich został rozbity, mieszkańcy Augustowa i Stanisławic w 2009 r. ustawili okazały pomnik, gdzie corocznie kończymy również swój marsz podczas kameralnych uroczystości patriotycznych. Tak stało się i w tym roku. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Rady Gminy Pionki z Przewodniczącym Rady Dariuszem Gonciarzem na czele, Nadleśnictwa Kozienice z Zastępcą Nadleśniczego Arturem Mazurem na czele, mieszkańcy sołectwa Augustów z sołtysem Konradem Filą, poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanisławicach. W ceremonii uczestniczył również Jarosław Malinowski, wnuk szeregowego Chruściela - jednego z żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, który walczył na całym szlaku 31 pSK od Sieradza po Augustów. Zgromadzeni uczestnicy wygłosili kilka okolicznościowych przemówień, po czym złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem. Całości dopełnił krótki występ muzyczny w wykonaniu Aleksandra Fili.

 

- Wszystkim, którzy towarzyszyli nam w marszowych trudach serdecznie dziękujemy! Mamy nadzieję na wspólne uczestnictwo za rok! – mówi prezes KSRH Krzysztof zając.

 


 

Organizatorami i Partnerami wydarzenia byli: Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Powiat Kozienicki, Gmina Kozienice, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Woli Chodkowskiej, Nadleśnictwo Kozienice, Nadleśnictwo Dobieszyn, Sołectwo Augustów, ENEA Wytwarzanie.

 

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych, oraz ENEA Wytwarzanie w ramach działania partnerstwa społecznego "historyczne podróże z ENEĄ".

 

- Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Partnerom i Współorganizatorom. Dzięki Państwu wsparcia możliwej jest upamiętnianie bohaterskich postaw przeszłych pokoleń oraz popularyzowanie pozytywnych postaw wśród pokoleń obecnych. Dziękujemy! – dziękuje prezes KSRH Krzysztof Zając.

 


 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Było ich ponad dwudziestu. Lokalni artyści, malarze, fotograficy, dziennikarze i...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Te wyjątkowe zajęcia odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, pod bac...
Fot. archiwum Pionki24
To będzie przełomowe wydarzenie w naszej okolicy - I Zawody Strzeleckie o Puchar...
Przejście dla pieszych na ulicy Mickiewicza. Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Nasze miasto w obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zwyciężyło z proje...
Przerwa w dostawie wody wystąpi w piątek, 15 października. 
Fot. siepomaga.pl
Mały Antoś i jego rodzice na co dzień mieszkają w Marcelowie, w gminie Pionki. N...
Foto/wideo: Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Okazji do świętowania było co nie miara. Złożyły się na to 110-lecie oświaty, na...
Fot. Komisariat Policji w Pionkach - Google Maps
Kobieta została zatrzymana we wtorek (5 października) na drodze ekspresowej S7. ...
Fot. Powiat Radomski/Facebook
Adam Kozicz, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w ...
Prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej Elektrowni na okres od 15 do 21...
Fot. archiwum Pionki24
W niedzielę 10 października rozpoczęły się IV Pionkowskie Dni Kultury Chrześcija...
Fot. Zuzanna Drela/KS Patex Pionki
To już kolejny projekt jaki zrealizował w naszym mieście klub KS PATEX Pionki. T...
Łącznie dziesięć powierzchni komercyjnych - sześć przeznaczonych na cele handlow...
Fot. Komisariat Policji w Pionkach - Google Maps
Kobieta została zatrzymana we wtorek (5 października) na drodze ekspresowej S7. ...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
W niedzielę, 10 października o godzinie 12 sprzed siedziby Nadleśnictwa Kozienic...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach serdecznie zaprasza do udziału w powiatowym k...
Fot. KMP w Radomiu
Policjanci z Komisariatu Policji w Pionkach odwiedzili dzieci z Przedszkola "Kol...
Fot. archiwum Pionki24 oraz PKP S.A
Polskie Koleje Państwowe S.A. unieważniły przetarg na rozbudowę dworca Pionki Za...
Na zdjęciu (od lewej): członek zarządu PWKC Michał Golbert, radny miasta Pionki Włodzimierz Szałabaj oraz prezes PWKC Robert Pyryt. Fot. PWKC Pionki
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze w Pionkach rozpoczęło bardzo w...
W czwartek, 7 października na terenie gminy Pionki nietrzeźwy kierowca audi uder...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...
Industrialne loftowe wnętrze i nowoczesny design budynku okraszony zielonym terenem rekreacyjno-wypoczynkowym. Tak w skr...
- Takie słowa pokazują, jak polski obszar biznesowy jest traktowany, jeśli coś nie jest wykonywane wedle wyobrażeń niekt...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
składające się z 3 pokoi, przedpokoju, kuchni i łazienki z wc, o powierzchni użytkowej 58,60m2 przy ul. Mickiewicza 53 Pionki. Mieszkanie położone na 4 piętrze, balkon, do mieszkania przynależy piwnica. Mieszkanie po remoncie: nowa instalacja elektryczn...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
GARAŻ
GARAŻ
Sprzedam garaż znajdujący się w zespole garaży między Alejami Lipowymi a ul. Chemiczną. Księga wieczysta. Cena do ustalenia. Tel.501 800 918
SPRZEDAM DOM - POŁOWA BLIŹNIAKA
SPRZEDAM DOM - POŁOWA BLIŹNIAKA
Sprzedam dom (1/2 bliźniaka) o powierzchni około 210 m2. Nieruchomość położona w Pionkach przy ulicy Armii Krajowej na działce o powierzchni 307 m2. Budynek w stanie surowym (wybudowany w latach 90-tych), dwukondygnacyjny z podpiwniczeniem. Na podpiwniczen...
R  O  W  E  R
R O W E R
Sprzedam pędzidło ( rower) Mało używany, lekkie oznaki użytkowania Rozmiar M koła 29 '' / Rober zakupiony w sklepie sportowym  (dokumenty do roweru w zestawie)   Wiecej informacji 607 833 765 Cena 1900 zł (aktualny koszt nowego...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992