Dzisiaj jest piątek, 25 września 2020 r., 269 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
[AUDIO] Powrót do szkół. Dyrektorzy pionkowskich placówek komentują decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej
Dodał: DL, 13-08-2020 12:13, odsłon: 2710
Fot. Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Fot. Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie powrócą do szkół. Będzie to się jednak wiązało z przestrzeganiem ścisłych zasad sanitarnych. Jak podkreślają dyrektorzy pionkowskich placówek – sytuacja nie jest łatwa, ale ich szkoły przygotują się możliwie w jak najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na powrót nauczycieli i uczniów.

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej dąży do tego, żeby lekcje odbywały się tradycyjnej formie. Ale to może się zmienić w zależności od sytuacji epidemicznej zarówno w danej szkole, jak i w danej gminie czy powiecie. Dlatego MEN proponuje trzy warianty pracy. To do dyrektorów będzie należeć decyzja o tym, czy szkoła może ruszyć, czy będą zawieszone zajęcia, a także to czy placówka przejdzie jednak na model online.

 

Wariant A to tradycyjna forma kształcenia. Uczniowie przychodzą do szkoły i przestrzegają znanych nam już doskonale zasad sanitarnych. A zatem częste mycie rąk, ochrona ust i nosa podczas kichania i kaszlu i tak dalej. Szkoła ma zapewnić regularną dezynfekcję sal lekcyjnych i tak zorganizować pracę, by umożliwić zachowanie dystansu między dziećmi. To ostatnie może być problematyczne, bo tłumy na korytarzach to nieodłączny element przerw lekcyjnych.

 

Wariant B to mieszana, hybrydowa forma kształcenia. Dyrektor szkoły będzie mógł zarządzić, w razie kłopotów epidemicznych, na przykład wysłanie całej klasy na naukę zdalną. Żeby tak się stało, musi jednak uzyskać zgodę szefa miejscowego Sanepidu. Jeśli sytuacja okaże się trudniejsza, to w grę wejdzie wariant C, czyli przejście całej szkoły na kształcenie zdalne. Wtedy uczniowie i nauczyciele będą musieli robić to, co robili przez właściwie całe drugie półrocze roku szkolnego 2019/2020.

 

Od 1 września szkoły przechodzą na naukę stacjonarną. Szkoły są odpowiedzialne za zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych. Jak mówi burmistrz Pionek Robert Kowalczyk, powołany przez niego zespół dokonał kontroli we wszystkich samorządowych jednostkach oświatowych. Sprawdzone zostały Żłobek Miejski, przedszkola oraz cztery szkoły. - Są to przygotowania, do tego, abyśmy 1 września mogli wszystkie nasze placówki w sposób bezpieczny otworzyć dla dzieci i młodzieży. Mamy sporo uwag, będziemy nad tym pracowali - mówi burmistrz:

 

 

Jak twierdzi dyrektor PSP nr 1 Wiktor Siek w szkole potrzebny jest przede wszystkim spokój. – To jest instytucja, w której żadna rewolucja, albo żadne pochopne decyzje nie mogą być wydawane. Tu musi być wszystko przemyślane, czytelne, tak żeby było zrozumiałe – twierdzi dyrektor Siek.

 

W Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach sytuacja jest o tyle bardziej złożona z uwagi na to, że funkcjonuje w jednym budynku technikum, a w drugim szkoła specjalna. Jak tłumaczy dyrektor Agnieszka Stępień, nastąpiło jednak częściowe zdjęcie odpowiedzialności z dyrekcji szkół. – Zmieniło się już to, że nie tylko dyrektor podejmuje decyzję o pracy zdalnej i ewentualnym zawieszeniu pracy szkoły. Takie wytyczne dla dyrektora może wydać Główny, bądź Powiatowy Inspektor Sanitarny. To duże ułatwienie, ponieważ jest to częściowe zdjęcie odpowiedzialności jeśli chodzi o dyrektorów – mówi dyrektor szkoły Agnieszka Stępień.

 

Reżim sanitarny w szkołach

 

Za utrzymanie reżimu sanitarnego odpowiadać mają dyrektorzy poszczególnych placówek szkolnych.

 

– Każdy nauczyciel będzie miał maseczkę, bądź przyłbicę. W szkole rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk. Wszystkie pomieszczenia sanitarne będą również odpowiednio przygotowane. Dochowamy wszelkich możliwych reguł żeby szkoła była bezpiecznym miejscem dla pracowników i dla dzieci – mówi Wiktor Siek, dyrektor PSP nr 1 w Pionkach.

 

- Mamy dystrybutor płynu sanitarnego, który jest przy wejściu do szatni. Dystrybutory znajdą się także przy każdej sali. Będziemy starać się nakłaniać uczniów, aby Ci którzy chcą korzystali z maseczek w momencie kiedy będą się przemieszczać po szkole. Będzie taka prośba z naszej strony. Na pewno raz, czy dwa razy dziennie będziemy dezynfekować sale. Po za tym zadbamy o ochronę pracowników. Prowadzony również będzie rejestr osób przychodzących do szkoły z zewnątrz. W szkole specjalnej będzie także mierzona temperatura – powiedziała dyrektor Stępień.

 

Zajęcia w różnych godzinach i pojedyncza szafka dla każdego ucznia

 

- Będziemy się starać, żeby klasy zaczynały zajęcia w różnych godzinach, tak aby nie było kumulacji w szatni. Udało nam się zrobić na wiosnę bardzo fajną rzecz, z którą myślę, że wstrzeliliśmy się idealnie. Stare boksy w szatni zamieniliśmy na indywidualne szafki dla uczniów. Nie będzie takiej sytuacji, że uczniowie będą korzystać z tych samych wieszaków. Każdy ma swoją indywidualną szafkę ze swoim kluczykiem – mówi dyrektor Agnieszka Stępień.

 

Nauka młodzieży tylko w jednej sali szkolnej

 

Dyrektorzy szkół w Pionkach przedstawiają pomysł jakim jest nauka uczniów tylko w jednej sali szkolnej. – Nie do końca da się to zrobić wtedy, gdy są klasopracownie, na przykład fizyczna, chemiczna, gdzie na zajęciach trzeba korzystać ze specjalistycznego sprzętu – dodał dyrektor Wiktor Siek.

 

- Będziemy starać się ograniczać przemieszczanie uczniów. Szczególnie będzie to dotyczyło przedmiotów ogólnokształcących, bo zawodowe odbywają się w pracowniach, w której uczeń musi się znaleźć. Jeżeli chodzi o przedmioty ogólnokształcące to będziemy dążyć do tego, aby te przedmioty miała te zajęcia w jednej sali i żeby to nauczyciel dochodził do klasy – mówi dyrektor Agnieszka Stępień.

 


 - Chcemy, aby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, gdy zajęcia odbywają się w szkołach. Od 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski.

 

Uczniowie w maseczkach

 

- Będziemy starać się nakłaniać uczniów, aby Ci którzy chcą korzystali z maseczek w momencie kiedy będą się przemieszczać po szkole. Będzie taka prośba z naszej strony – mówi dyrektor Stępień.

 

Pedagodzy znajdujący się w grupie ryzyka

 

Co z nauczycielami, którzy znajdują się w grupie ryzyka? Czy strach przed wirusem może wpłynąć na to, że nie będą chcieli powrócić do stacjonarnego modelu nauczania?

 

– Bać to się nikt nie boi, z tego względu, że żyjemy w takiej rzeczywistości, a nie innej, gdzie był czas, aby się przyzwyczaić. Był czas, aby przywyknąć i zmierzyć się z tym lękiem. Jeżeli wyniknie jakieś ognisko zakaźne to będziemy musieli poddać się takim regułom, które przewiduje Główny Inspektor Sanitarny. Nie przewiduję komplikacji, iż pedagodzy będą mieli opory przed powrotem do szkoły. Mieliśmy już konsultacje, zajęcia specjalistyczne, na które przychodzili uczniowie. Jednakże wtedy grupa liczyła dwanaście osób, a teraz obecne będą całe klasy. W mojej szkole największa klasa liczy dwadzieścia siedem osób, a najmniejsza dwadzieścia. My pedagodzy nie mamy oporu żeby przyjść do szkoły i pracować z dziećmi – powiedział dyrektor Siek.

 

- Ja jako dyrektor postaram się jak najbardziej zabezpieczyć te osoby. Ograniczymy w jakiś sposób dekoracje na korytarzach, aby nie było miejsc, które kumulują, czy kurz, czy bakterie. Jest także gabinet pielęgniarki, do którego może udać się każdy, kto zauważy u siebie objawy chorobowe. Będziemy prosić rodziców, żeby nie przysyłali do szkoły chorych, bądź też nawet podziębionych dzieci do szkoły, żeby nie stanowiły zagrożenia dla innych – dodała dyrektor Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

 

Co z pieniędzmi potrzebnymi na utrzymanie reżimu sanitarnego?

 

Dyrektor PSP nr 1 w Pionkach nie widzi w tej kwestii żadnego problemu. Podkreśla fakt dobrej współpracy z pionkowskim samorządem, który dba o zapewnienie szkołom wszystkiego co niezbędne w aktualnej sytuacji.  – Nasza szkoła partycypowała w różnych programach. Otrzymaliśmy sprzęt zarówno ministerialny jak i sprzęt, który został zakupiony przez nasz samorząd pionkowski. Dozowniki są tam gdzie są potrzebne. Mamy również zapas płynu. Mamy wszystko. Samorząd pionkowski staje na wysokości zadania i wszystko co jest niezbędne jest kupowane na bieżąco – mówi dyrektor Siek.

 

Przepełnione klasy

 

Pierwszą rzeczą, która może sprawić nie lada problem dla szkół w dobie koronawirusa może być przepełnienie klas. – Tu jest zawsze problem. Jeżeli jest pełna klasa, czyli to jest powiedzmy 24-25 osób to nie ma możliwości żeby każde dziecko siedziało w jednej ławce. Z kolei zmniejszenie liczby dzieci w oddziale jest niemożliwe, bo jak to zrobić? Dzieci muszą pracować określoną liczbę godzin, tak jak i nauczyciele. Nie może nauczyciel teraz pracować dwa razy tyle, gdzie miał uprzednio dwadzieścia godzin, a teraz ta liczba zwiększyłaby się do czterdziestu. Będziemy starali się stosować do zaleceń ministerstwa – twierdzi dyrektor Wiktor Siek.

 

Młodzież z całego powiatu w szkołach ponadpodstawowych

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż średnie szkoły w Pionkach gromadzą uczniów z całego regionu. – Ci uczniowie przemieszczają się głównie środkami komunikacji publicznej, przez co tutaj pojawia się większe narażenie na kontakt z wirusem.  Tutaj może być rzeczywiście trochę zwiększony ten problem, ale dotyczy on wszystkich szkół ponadpodstawowych i nie tylko, bo w szkole specjalnej jest dokładnie to samo, gdzie uczęszczają dzieci z całego regionu. My na ile możemy będziemy minimalizować wszelkie ryzyko – mówi dyrektor Agnieszka Stępień.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Za nami kolejny już Festyn „Postaw na Rodzinę” w Pionkach. Organizat...
Fot. TK Bato
Szykuje się nowa inwestycja produkcyjna w Pionkach. Na terenie dawnego Pronitu, ...
Fot. Zielone Pionki
W dniu 18 września 2020 roku w siedzibie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej...
Fot. Piotr Czyż
Koncert odbędzie się 25 września, piątek, godz.20.00, w Mazowieckim Centrum Sztu...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod pat...
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod pat...
Fot. Zdjęcie archiwalne. (Dorota Dróżdż z uczeniem) Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach
Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez samorząd Mazowsza ko...
Nie udało się sprawić niespodzianki i złapać choćby jeden punkt na ciężkim teren...
Fot. Nowy trener Prochu Pionki - Ryszard Kłusek
Szkoleniowiec pracował między innymi w Wiśle Puławy, Pogoni Siedlce, Flocie Świn...
Na zdjęciu zwyciężczyni konkursu Natalia Cywka
W roku szkolnym 2019/20 w 4English odbył się konkurs znajomości czasownikó...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Od 1 września, PKS Radom utworzył nowe połączenia komunikacyjne, w tym między in...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Wspaniała wiadomość dla mieszkańców Pionek oraz ich dzieci. Nad Stawem G&...
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. Youtube - Clödie
Zapraszamy 20 września na festyn pod hasłem „Postaw na rodzinę”. Wyd...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach organizuje kolejną edycję konkursu &bdqu...
Fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
W dniach 16-17 września 2020 roku na terenie powiatu radomskiego zostanie przepr...
Fot. Grażyna Rojek/Urząd Gminy Pionki
W niedzielę dokończono 7. kolejkę Tymex Ligi Okręgowej. O godzinie 16 na stadion...
 Fot. A. Kielczyk (Mazovia)
Wielkim sukcesem zakończył się debiut nowego trenera Prochu Pionki, Ryszarda Kłu...
We wrześniu, temperatury na zewnątrz przekraczają jeszcze 20 stopni. Teraz jedna...
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
DZIAŁKA POD DOM JEDNORODZINNY
DZIAŁKA POD DOM JEDNORODZINNY
Działka budowlana położona w Pionkach przy ulicy Szkolnej. W planie zagospodarowania pod dom jednorodzinny. Powierzchnia działki 348 m2. Prąd, woda, kanalizacja, gaz w ulicy. Działka niezabudowana, obecnie ogródek z krzewami i drzewkami owocowymi.
WYNAJMĘ GARAŻ
WYNAJMĘ GARAŻ
Wynajmę garaż murowany bez kanału powierzchnia ok 30m2
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
Mam wieloletnie doświadczenie, solidnie przygotowuję do klasówki, egzaminu. Pomogę nadrobić zaległości, zrozumieć trudny materiał. Zapraszam ósmoklasistów i uczniów szkół średnich. Odpłatnośc 30-45 zł/godzina.   ry...
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
Sprzedam działkę 806 m²na ul.Moniuszki w Pionkach. Działka uzbrojona: kanalizacja,woda i prąd.Na działce znajduje się dom drewniany 50m² oraz murowany budynek gospodarczy a także garaż metalowy. Działka położona w spokojnej okolicy w sąsiedztwie szkoły pod...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
75 m2 w Pionkach (odrębna własność) Księga Wieczysta bez obciążeń. Mieszkanie usytuowane jest na 3-im piętrze w budynku 4-o piętrowym, w środkowej jego części. Posiada 4 pokoje:ok.20, 13, 10 i 9 m 2, hall ok. 10m2, toaleta i łazienka oddzielne , balkon 5,5...
POSZUKUJĘ  OPIEKUNEK/OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH
POSZUKUJĘ OPIEKUNEK/OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH
Praca w turnusach 2-3 miesięcznych w Niemczech.Zarobki w zależności od stanu pacjenta do 1600 Euro/msc. netto. Wymagania: - Minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego - Doświadczenie w opiece   Nasza oferta Zapewnione : zakwaterowanie, ...
SPRZEDAM DRUT ZBROJENIOWY TANIO
SPRZEDAM DRUT ZBROJENIOWY TANIO
Sprzedam drut zbrojeniowy zebrowany 13 mm dlugosci 10 i 12m tanio Kontakt telefoniczny tel.604 128 485
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe z kuchnią, umeblowane i wyposażone przy ulicy Sienkiewicza . Stan bdobry po kapitalnym remoncie. Bardzo dobry punkt lokalizacji, blisko targu,supermarket, przystanek autobusowy/busowy,kościół, szkoła, domofon, tv kablowa. Ce...
MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA,
MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA,
zlokalizowane na parterze, ulica Orzeszkowej, 47 m2, stan idealny po gruntownym remoncie, wyposażona kuchnia i łazienka, w pokoju łóżko, ława, fotele.
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
Hala produkcyjno- magazynowej z zapleczem socjalno – biurowym Powierzchnia produkcyjno – magazynowa - hali – 3672m2 Powierzchnia socjalno – biurowa – 432m2 Wysokość hali – 8m do płatwi dachowych. Hala posiada instalacja PPOŻ , instalacja wentylacyjn...
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
CHRONOSS INDUSTRY SERVICE Sp. z o.o. w Pionkach zatrudni pracowników na stanowisku: Spawacz MAG 135 Wymagania: Umiejętność spawania metodą MAG 135 Doświadczenie zawodowe w spawaniu stali konstrukcyjnych Umiejętność posługiwania się warsztatowym...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook